Chemia kamieniarska

Te porady  przygotowano, żeby pomóc Ci zrozumieć Twój kamień, zawierają one  proste wskazówki dotyczące jego pielęgnacji. Proszę pamiętać o tym, że głębokie plamy i zadrapania mogą wymagać profesjonalnego traktowania. Nie wahaj się dzwonić do nas  z problemami, które są zbyt trudne do rozwiązania przez Ciebie w domu.

Typy naturalnych kamieni i ich pielęgnacja

Biorąc pod uwagę skład kamieni, są dwa typy kamieni naturalnych: krzemionkowe i wapienne. Poznanie rodzaju Twojego kamienia,  pomoże Ci podjąć świadomą decyzję dotyczącą wyboru produktów pielęgnacyjnych. Kamienie, które składają się z krzemionki i kwarcu to kamienie krzemionkowe. Ten typ kamienia jest bardziej trwały i łatwiejszy w czyszczeniu w porównaniu do kamieni wapiennych. Granit, łupek, piaskowiec, kwarcyt to kamienie krzemionkowe.

Węglan wapnia jest głównym składnikiem kamieni wapiennych. Jest on bardzo wrażliwy na kwaśne soki i środki czyszczące. Przykładem kamieni wapiennych są, marmur, trawertyn, wapień, onyx.

Łatwo określić,  czy Twój kamień jest wapienny czy krzemionkowy poprzez test wrażliwości na kwas. Możesz użyć 10% roztworu kwasu solnego lub zwykłego octu. Stosując zakraplacz puść kilka kropli na blat. Jeśli roztwór zacznie bąbelkować to znaczy, że kamień jest wapienny. Jeśli reakcja na roztwór nie wystąpi, to znaczy, że kamień jest krzemionkowy. Wyczyść ten obszar wodą i wytrzyj powierzchnię do sucha. Być może będziesz musiał odłupać kawałeczek kamienia, żeby zrobić ten test lub użyć próbki, gdyż jeśli kamień jest zaimpregnowany, to test może nie być dokładny.

OSTRZEŻENIE: Zaaplikuj roztwór na powierzchnię w miejscu, w którym nie jest on łatwo widoczny, ponieważ na kamieniu może zostać plama. Proszę zachować szczególną ostrożność y przy używaniu środków żrących, takich jak kwas solny.

Wskazania i przeciwwskazania przy pielęgnacji kamienia

 

  • Używaj podstawek pod szklanki, zwłaszcza jeśli napoje zawierają alkohol lub owoce cytrusowe
  • Używaj mat pod gorące naczynia i garnki
  • Umieszczaj podstawki pod srebrne lub inne przedmioty, które mogą porysować powierzchnię
  • Odkurzaj powierzchnie blatów regularnie
  • Jeśli coś się rozleje, wytrzyj to jak najszybciej, aby uniknąć uszkodzenia kamienia
  • Nie używaj octu, wybielaczy, amoniaku ani innych ogólnych środków do czyszczenia
  • Nie używaj środków czystości zawierających kwasy
  • Nie używaj szorstkich narzędzi do czyszczenia

Fakty dotyczące czyszczenia kamieni naturalnych:

Kamień to materiał powstały z naturalnych minerałów, może reagować z chemikaliami, które nie są przeznaczone do jego pielęgnacji. Kamień to słowo ogólne, do którego zaliczają się: marmur, granit, łupek, wapień, ceramika i bruk. Należy wiedzieć, że marmur jest wykonany z wapnia, tak jak nasze kości i zęby,  trzeba więc odpowiednio o niego zadbać. Większość powierzchni mineralnych jest porowata i zachowuje się, jak gąbka w kontakcie z wilgocią lub cieczami. Ponieważ  kamienie naturalne nie są odporne na zabrudzenia, powinien być stosowany do nich impregnat ochronny. Jednak nawet zaimpregnowane, niektóre kamienie będą podatne na plamy. Jest bardzo ważne, żeby utrzymywać kamień naturalny zgodnie z zaleceniami dotyczącymi jego pielęgnacji.

  • Kamień naturalny powinien być zaimpregnowany zaraz po zainstalowaniu produktu
  • Zawsze traktuj kamień czystymi szmatkami ze sztucznego jedwabiu, gąbkami, bawełnianymi ręcznikami, ściereczkami stosowanymi do pracy w kuchni.
  • Wymieniaj stare szmatki i ręczniki często, ponieważ szybko tracą swoją zdolność czyszczącą.
  • Zawsze usuwaj luźne obiekty z powierzchni, aby uniknąć zarysowań.
  • Rozlane ciecze wycieraj jak najszybciej, aby uniknąć zaplamienia.
  • Używaj podstawek pod szklanki, żeby zapobiec zostawianiu śladów.
  • Popularne produkty, które niszczą powierzchnie to: soki, pianki do golenia, napoje alkoholowe, soda, perfumy, zmywacz do paznokci, keczup, musztarda, ocet, środki czyszczące nieprzeznaczone do kamienia, środki do włosów, szampony, mydła zawierające EDTA ,sól kamienna, piasek, pasta do zębów, środki do toalety, środki do czyszczenia rur i każda ciecz zawierająca kwasy lub zasady.

Jak czyścić blat granitowy:

Krok 1

Usuwaj, jak najszybciej,  rozlaną ciecz, zanim wchłonie się w powierzchnię.

Krok 2

Czyść kamienne powierzchnie kilkoma kroplami neutralnego środka, środka do kamieni  lub łagodnego płynu do mycia naczyń wymieszanego z ciepłą wodą.

Krok 3

Używaj miękkiej, czystej szmatki do czyszczenia granitu. Zmyj blat po czyszczeniu i wytrzyj do sucha miękką, czystą ściereczką.

Krok 4

Do codziennej pielęgnacji blatu używaj przede wszystkim łagodnego płynu do  mycia naczyń (pielęgnującego Twoją skórę rąk, co jest przyjazne dla Ciebie, takie same jest dla kamienia )  z ciepłą wodą, oraz  ściereczki kuchennej do wytarcia na sucho.

Krok 5

Usuwaj plamy z granitu w zależności od tego, jakie mają one pochodzenie. Zmieszaj filiżankę mąki, 1-2 łyżki płynu do mycia naczyń i wodę, żeby zrobić gęstą pastę. Nałóż na plamę, nakryj plastikowym workiem i zostaw na noc.

Krok 6

Zbierz mieszankę drewnianym narzędziem i wyrzuć. Jeżeli plama jest tłusta (np. smar, olej, mleko) użyj, zamiast płynu do mycia naczyń nadtlenku wodoru w paście.

Krok 7

Użyj rozcieńczalnika lub acetonu , ale tylko do usunięcia plamy z atramentu lub markera na ciemnym kamieniu. Do jasnego granitu użyj nadtlenku wodoru. To jest również skuteczne na plamy z wina.

Krok 8

Użyj mieszanki gipsu oraz odplamiacza do tkanin, w postaci  pasty,  rozłóż na plamie z wina, atramentu lub innej nieolejnej plamie. Zostaw na 30 minut, zmyj i wytrzyj do sucha .

Krok 9

Pasta z mieszanką gipsu i wody na tłuste plamy. Rozetrzyj okrężnymi ruchami i zostaw na 3 godziny. Usuń , zmyj i wytrzyj do sucha.

Krok 10

Impregnuj blat raz na rok lub dwa. Stosuj się do zaleceń montażystów. Używaj zawsze  impregnatu nietoksycznego .

Krok 11

Rozważ użycie nowego dezynfekującego preparatu specjalnie do granitu.

Krok 12

Poradź się specjalisty od kamieni lub swojego montażysty, jeśli blat jest trudny w utrzymaniu czystości.