Profile obróbki krawędzi

Jak piękna rama na wspaniałym obrazie, wykończenie krawędzi jest kończącym dotykiem dla Twojego nowego blatu granitowego. Przy pomocy naszych zaawansowanych technologicznie maszyn, nasi rzemieślnicy potrafią idealnie trafić w Twój gust.

 

Postępy w technologii CNC sprawiły, że granitowe i marmurowe blaty mają praktycznie nieskończenie wiele możliwości wykończenia krawędzi wąskich płaszczyzn. Kiedy będziesz gotowy do zakupu blatu, zostanie Ci zaoferowane wiele opcji wykończenia krawędzi. Niektóre proste wykończenia będą zawarte w cenie metra kwadratowego lub bieżącego blatu. Bardziej dekoracyjne lub złożone krawędzie są dodatkowym kosztem, który trzeba wziąć pod uwagę przy inwestycji w Twój blat.

Podstawowe krawędzie

Najbardziej podstawową krawędzią blatu jest krawędź prosta. Jest to praktycznie kąt prosty z delikatnym skosem zwanym „Fazą”, żeby krawędź blatu nie była ostra. Popularna modyfikacja tego typu krawędzi to „Faza-zaokrąglona”, gdzie górna krawędź jest zaokrąglona lub „Podwójne zaokrąglenie”, gdzie i dolna i górna krawędź są zaokrąglone. „Ćwierćwałek” to odmiana, gdzie górna krawędź jest jeszcze bardziej zaokrąglona, a „Półwałek” to wykończenie krawędzi na kształt półkola. Skośne profile są również popularne. Skos może być zrobiony na górnej, dolnej lub obu krawędziach.

Niestandardowe krawędzie

Bardziej fantazyjne krawędzie są zwykle dostępne za dodatkową opłatą. Najpopularniejszą jest „S-ka”. Inspirowana średniowieczną architekturą europejską. „S-ka” składa się z dwóch artystycznych, płynnych łuków, jednego wklęsłego i jednego wypukłego. Dodaje blatom bardzo eleganckiego wyglądu. Inne popularne profile to „Ćwierćwałek obniżony” (prosta krawędź przekształcająca się w zaokrąglenie), „Podwójna S-ka” (kombinacja „S-ki” i „Obniżonego ćwierćwałka) oraz „Wodospad” (trzy kaskadowe łuki).

Technologia

Z technologią CNC możliwości są nieograniczone i można tworzyć unikalne niestandardowe krawędzie. Krawędzie „Premium” pierwotnie były droższe i ich wykonanie zajmowało dużo więcej czasu. Jednak z technologią CNC wykonanie krawędzi „S-ka” jest prawie tak samo łatwe do wycięcia, jak prosta krawędź, więc cena krawędzi „Premium” nie powinna być dużo droższa. Standardowy blat kuchenny wykonujemy z płyt kamiennych grubości 30 mm. Luksusowe blaty kuchenne mają 60mm grubości i są wykonanie w postaci profilu złożonego – opcja profili 30+30 mm.  Jest to pasek kamienia przyklejony do krawędzi blatu od spodu, który daje efekt płyty o grubości 60mm. Blaty łazienkowe mają najczęściej 30 lub 20mm grubości. Dla 20mm blatów łazienkowych najlepiej stosować profile podstawowe.

Wskazówki

Popularne profile są  praktycznie do każdego zastosowania, w łazience lub kuchni. Głównym czynnikiem do rozważenia przy wyborze krawędzi jest estetyka. Który  profil podoba Ci się najbardziej? Który będzie pasować do Twojego wnętrza? Jeśli Twoja kuchnia jest prosta lub laboratoryjna, „S-ka”  z jej klasycznymi zaokrągleniami nie będzie pasować,  lepsza byłaby „Faza” lub „Ćwierćwałek”. Kuchnię w stylu country ozdobi wykończenie krawędzi w „Wodospad kaskadowy”. „S-ka” pasuje dobrze do nowoczesnego, eleganckiego wnętrza.

Proszę pamiętać jednak o tym, że każde wgłębienie w krawędzi może być potencjalnym miejscem, osadzania się jedzenia lub kurzu. Im więcej wcięć w krawędzi blatu, tym więcej pielęgnacji i czyszczenia będzie on wymagał.

Zdecydowanie powinni Państwo wybrać profil, który odpowiada Wam najbardziej. Wasz dostawca będzie posiadał gotowe próbki profili, a na stronie internetowej będą zdjęcia, rysunki, które z pewnością pomogą w jego wyborze. Proszę pamiętać, że zakupiony przez Państwa blat kamienny, wytrzyma pokolenia. Proszę więc wybrać profil, który się Państwu zdecydowanie najbardziej podoba, nawet jeżeli cena będzie wysoka. Z pewnością będą Państwo zadowoleni z takiego wyboru.

 

Profile

Podklejki