Marmur

Jednym z powszechnie wykorzystywanych surowców w branży budowlanej jest marmur. To rodzaj skały metamorficznej powstający z przeobrażenia skał węglanowych. W zależności od domieszek innych minerałów przybiera odmienne barwy od białej, poprzez szarą, różową, zielonkawą, aż po czarną. Materiał może stanowić także kombinację tych odcieni. Charakterystyczną cechą jego wyglądu jest specyficzne, bardzo ozdobne użylenie, niepowtarzalne w przypadku każdej skały. Kamień odznacza się także porowatością. Powietrze zamknięte w porach zapewnia bardzo dobrą izolacje termiczną i akustyczną. Materiał wykazuje odporność na wodę i ogień, a ponadto jest łatwy w obróbce. Pozwala na polerowanie, dzięki czemu można osiągnąć efekt bardzo eleganckiego, wysokiego połysku.

Z czego składa się marmur? Przede wszystkim z krystalicznego kalcytu, rzadziej z dolomitu. Według niektórych geologów tą nazwą można określać wyłącznie skały węglanowe, które powstały w warunkach głębokiego metamorfizmu strefy kata. W przypadku skał przeobrażonych w płytkich strefach epi i mezo, używają oni nazwy wapień krystaliczny.

Wyjątkowe piękno i elegancję marmuru dostrzegli już starożytni władcy, ozdabiając swoje pałace i eksponując posiadane bogactwo. Dziś jest to materiał znajdujący szerokie zastosowanie w budownictwie. Wykonuje się z niego efektowne posadzki i schody, blaty, parapety oraz wiele innych elementów zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz domów. Należy jednak pamiętać, że jest on kamieniem bardziej miękkim niż granit i poleca się jego wykorzystanie w miejscach mniej narażonych na intensywne działanie szkodliwych czynników atmosferycznych czy powstawanie różnego rodzaju uszkodzeń.

Galeria marmurów z naszej oferty:

breccia-onicciata
breccia-sarda
crema-marfil
emperador-dark
emperador-light
nero-marquina
rain-forest-brown
rain-forest-gold
rain-forest-green
rojo-alicante
white-carrara